Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi

Yıl 2006 , Cilt 7 , Sayı 1

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Bir şeyin, başka her şeyden ayırt edilebilirliğini sağlayan ilke: bireyleşim (aristoteles, a. thomas, d. scotus, leibniz)

Yazar kurumları :
Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi1
Görüntülenme :
607
DOI :
Özet Türkçe :

Metafiziğin gerçekliğin doğasına ilişkin çözümlemelerinin sonucunda ortaya çıkan birçok probleminden biri de bireyleşim problemidir. Bir şey diğer bütün varlıklardan, ve özellikle de aynı türden olan diğer varlıklardan ne ile ayırt edilir? Bu soru, genel olarak iki farklı şekilde cevaplanır: şeyler ya maddeleriyle ya da formlarıyla bireyleşirler. Örneğin şeyler, Aristoteles’e göre madde; Thomas Aquinas’a göre materia signata; Duns Scotus’a göre haecceitas; Leibniz’e göre bir şeyin tam kavramı ile bireyleşirler. Problemin çağdaş felsefedeki imaları oldukça farklıdır.

Özet İngilizce :

The individuation problem is one of many problem that occur in the analysis of metaphysics, which is abouth the nature of reality. By what is anything it distinguished from all other beings, and especially from other beings of the same species? This question, in general, is answered in the two different way: things are individuated either their matter or their forms. For example, the principle of individuation is, matter according to Aristotle, materia signata according to Thomas Aquinas, haecceitas [thisness] according to Duns Scotus, and the complete concept of any thing according to Leibniz. It is quite different the implications of problem in contemporary philosophy.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :