Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi

Yıl 2005 , Cilt 6 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Anthropometric evaluation of the kindergarten children furniture in turkey

Yazar kurumları :
Atatürk Üniversitesi İ.İ.B.F1, Karadeniz Teknik Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü2, Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü3
Görüntülenme :
510
DOI :
Özet Türkçe :

The dimensions of the used spaces, buildings, any kind of material and different riggings should be designed for the users’ anthropometric measures. The first provision in system designing from ergonomic respect is the measures of the human who uses the system and who takes part in that system. Because of this, anthropometric measures are the most used ergonomic data during the design processes. In this research, according to the anthropometric data, it is tried to organize a new datum foundation for the children who will use these equipments in kindergartens in health. The results of the measurements of 18 anthropometric characteristics of children were used as a set of basic data for the design of functional space, material and furniture in the kindergartens. At the same time, in this research various dimensions of furniture and equipments used by children in kindergartens were measured so that compare with existing furniture dimensions and optimum furniture dimensions based on the anthropometric datum. As a result, equipments used in kindergartens were designed according to the anthropometric measures of the users, and also it is presented some ideas and suggestions to the designers.

Özet İngilizce :

Kullanılan yüzeyler, binalar ve her türlü materyal ve donanımın boyutları kullanıcıların antropometrik ölçülerine göre tasarlanmalıdır. Ergonomik açıdan sistem dizaynında ilk dikkate alınan o sistemi kullanan yada sistemde yer alan insandır. Bunun nedeni antropometrik ölçülerin sistem dizaynında en çok kullanılan ergonomik veriler olmasıdır. Bu araştırmanın amacı, anaokullarındaki çocukların oradaki ekipmanları sağlıklı bir şekilde kullanabilmeleri için bir antropometrik veri tabanının oluşturulmasına katkı sağlamaktır. Çocuklara ilişkin 18 antropometrik özelliğe ait ölçülerin sonuçları, anaokullarındaki mobilyaların, eşyaların ve diğer işlevsel alanların tasarımı için temel bir veri tabanı olarak kullanılmıştır. Aynı zamanda, bu araştırmada antropometrik verilere bağlı olarak belirlenen optimum ölçülerle karşılaştırılmak üzere, çocukların anaokullarında kullandıkları mevcut ekipmanlar ve mobilyaların ölçümleri de yapılmıştır. Sonuç olarak, anaokullarındaki ekipmanlar kullanıcıların antropometrik ölçülerine göre tasarlanmış ve tasarımcılar için bir takım fikirler ve öneriler sunulmuştur.

Anahtar kelimeler :
Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :