Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi

Yıl 2007 , Cilt 10 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Ab uyum sürecinde kalkınma ajansları ve ab hibe projelerinin bölgesel kalkınmaya katkılarının araştırılması: samsun, kastamonu ve erzurum nuts ii bölgesi örneği

Yazar kurumları :
Atatürk Üniversitesi Bayburt Meslek Yüksekokulu1
Görüntülenme :
499
DOI :
Özet Türkçe :

Kaynakların etkin kullanımını sağlamak ve yerel potansiyeli harekete geçirmek suretiyle bölgesel gelişmeyi hızlandırmak, bölgeler arası ve bölge içi gelişmişlik farklarının azaltılmasına katkı sağlamak amacıyla Kalkınma Ajansları kurulmuştur. AB, bölgesel gelişmişlik farklılıklarını azaltmak, bütünsel olarak yaşam kalitesini iyileştirmek, KOBİ’lerin teknoloji düzeyini geliştirmek ve deneyim sağlamak amacıyla, projeleri desteklemektedir. Bu projelerin koordinasyonu, Kalkınma Ajansları yardımıyla sağlanmaktadır. Bu çalışma, Samsun, Kastamonu ve Erzurum Nuts 2 Bölgelerinde kabul edilen projelerin katkılarını ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır.

Özet İngilizce :

Development Agencies have been established to accelerate regional development, and contribute in lessening interregional and intraregional development differences by way of ensuring efficient use of resources and triggering local potential. EU supports projects for the purpose of reducing interregional development differences, improve living quality in a holistic manner, improve the technology levels of SMEs, and to make experience. Coordination of these projects is made through Development Agencies. This study has been prepared to reveal the contributions of projects accepted in Samsun, Kastamonu and Erzurum Nuts 2 Regions.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :