Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Dergisi

Yıl 2012 , Cilt 26 , Sayı 3

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Türkiye’deki havalimanlarının etkinliklerindeki değişimin incelenmesi: 2007-2011 dönemi için malmquist-tfv endeksi uygulaması

Yazar kurumları :
Karadeniz Teknik Üniversitesi İİBF İşletme Bölümü1
Görüntülenme :
558
DOI :
Özet Türkçe :

Günümüz sosyal ve ticari yaşantısında oldukça önemli bir konuma gelmiş bulunan havayolu taşımacılığı, artan talep ve beklentiler doğrultusunda yeni açılımlara ve yatırımlara ihtiyaç duymaktadır. Bu ihtiyaçla birlikte havayolu taşımacılığının önemli bir unsuru olan havalimanı işletmeciliği ön plana çıkmaktadır. Dolayısıyla havalimanlarının etkin bir şekilde yönetilmesi, yapılan yatırımların karşılığının alınması ve kaynakların etkin kullanımı açısından oldukça önemlidir. Bu noktada gerçekleştirilen çalışmanın temel amacı, DHMİ tarafından işletilen havalimanlarının 2007-2011 döneminde etkinliklerinde meydana gelen değişimi belirlemektir. Bunun için literatürde sıkça kullanılan Malmquist-Toplam Faktör Verimliliği (TFV) Endeksi yönteminden faydalanılmıştır. Böylece ilgili dönemde havalimanlarının toplam faktör verimliliklerinde meydana gelen değişim ve bu değişimin kaynakları ortaya konulmuştur. Buna göre, ilgili dönemde toplam faktör verimliliğinin ortalama olarak %11,8'lik bir artış gösterdiği ve bu artışın büyük oranda teknolojik gelişimden kaynaklandığı görülmüştür.

Anahtar kelimeler :
Özet İngilizce :

Air transport has a very important position in today's social and commercial life needs new investments and expansions in line with continuous increasing in expectations and demand. With this need, airport management which is an important element of air transport come to the fore. Therefore, effective management of the airports is very important for efficient use of resources and the provision for the investments. In this point, the main objective of this study is to determine the efficiency change of the airports were operated by DHMİ for the 2007-2011 period. For this, it was applied the Malmquist-Total Factor Productivity (TFP) Index method used frequently in the literature. Thus, the efficiency change of the airports in the period and the sources of these changes have been determined. Accordingly, the total factor productivity in the period showed an increase on average 11.8% and this increase was largely due to technological development.

Anahtar kelimeler :
Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :