Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Dergisi

Yıl 2006 , Cilt 20 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Türkiye ve avrupa birliği (ab) ülkelerinde asgari ücretin karşılaştırmalı bir analizi

Yazar kurumları :
Karadeniz Teknik Üniversitesi İİBF Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü1, Karadeniz Teknik Üniversitesi İİBF İktisat Bölümü2
Görüntülenme :
608
DOI :
Özet Türkçe :

Bu çalışmada; ülkelerarasındaki uygulama farklılıkları doğrultusunda AB ülkelerindeki asgari ücret uygulamaları hem birbirleriyle hem de Türkiye ile karşılaştırılmıştır. AB'nin asgari ücret konusunda ortak bir politika izlemediği, her ülkenin kendi sosyo-ekonomik durumu çerçevesinde bir asgari ücret uyguladığı belirlenmiştir. Türkiye'nin sosyo-ekonomik durumu dikkate alınarak AB standartlarında asgari ücret uygulamasının iyileştirilmesi için bazı öneriler yapılmıştır.

Anahtar kelimeler :
Özet İngilizce :

In this study, the issue and its application of minimum wage, concerning the differences are being studied in Turkey and EU. The conclusion is that there is no any specific procedure regarding minimum wage among the EU countries. Therefore, each member has its own procedure for application. This study also provides some suggestions for the application of minimum wage in Turkey regarding EU standards.

Anahtar kelimeler :
Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :