Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Dergisi

Yıl 2010 , Cilt 24 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Tüketicilerin perakende market zincirlerine yönelik yapmış oldukları satın alma sıklıklarına göre bölümlendirilmesi

Yazar kurumları :
İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü1, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü2
Görüntülenme :
564
DOI :
Özet Türkçe :

Sanayi devriminden günümüze işletmecilik hayatında yaşanan baş döndürücü gelişim ve değişimin sonuçlarından bir tanesi de üretici ile tüketici arasında değişimin odak noktasının üretim noktasından tüketiciye daha yakın olan perakendeci noktasında kaymasıdır. Tüketicilere doğrudan hizmet vererek istek ve ihtiyaçları tatmin noktasında gücü ele geçiren perakende noktaları kendi markalarıyla global markalara karşı rekabete etmeye başlamışlardır. Yıllar içinde, yaşanan bu hızlı gelişime paralel olarak sektörde irili ufaklı, yerel, ulusal ve global ölçekli perakende zincirleri tüketiciye hizmet vermeye başlamıştır. Kendi aralarında şiddetli bir rekabet ve pazar genişletme mücadelesi veren perakende zincirleri sahip oldukları farklı özelliklerle tüketicileri etkilemeye çalışmaktadır. Bu çalışma kapsamında tüketicilerin perakende zincirlerini tercih sebeplerine göre kümelenmesi ve tüketici demografikleri ile seçim kararları arasındaki ilişkinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu çerçevede İstanbul ili sınırları içerisinde sürekli olarak ikamet eden tüketicilerden; ilgili zincir marketlerde kendi ve/veya ailesinin ihtiyaçları için alışveriş yapanların, her bir market zincirine yönelik satın alma sıklıkları da incelenmiştir.

Özet İngilizce :

From industrial revolution to nowadays one of the consequences of great developments and changes in business life is the slide of the change's focal point between producer and consumer from production point to retailer point which is more attainable for the consumer. Maintaining the power by their direct service for the consumers, retailers, with their brands, have started to compete with global brands. Throughout the years, many local, national and global retailers have started to furnish service to the consumer in parallel with this rapid development. These chains of retailers which have a rivalry and a conflict of market expanding have been trying to impress the consumer with their different characteristics. Within the context of this study, the aim is to group the consumers due to their reasons of choosing retailers and to reveal the relation between consumer demographics and decision of choices. Regarding each market chain, the frequencies of purchasing of consumers living in İstanbul permanently who shops in the related chain of market for the need of themselves and/or their family is discussed.

Anahtar kelimeler :
Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :