Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Dergisi

Yıl 2006 , Cilt 20 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Teknoloji araçlarının bankacılık sektöründe uygulanabilirliği ve türkiye’deki bu doğrultudaki bankacılık uygulamalarının değerlendirilmesi

Yazar kurumları :
Başkent Üniversitesi İİBF İşletme Bölümü1
Görüntülenme :
475
DOI :
Özet Türkçe :

Bu çalışmanın amacı, teknoloji araçlarının bankacılık sektöründe uygulanabilirliği ve Türkiye'deki bu doğrultudaki bankacılık uygulamalarının değerlendirilmesidir. Bu uygulamalar ürünler bazında kredi kartları, ATM, telefon bankacılığı, ev ve ofis bankacılığı, internet bankacılığı olarak değerlendirilebilir. Ayrıca, EFT (Elektronik Fon Transfer) sistemi, SWİFT (Dünya Bankalararası Mali İletişim Kurumu), VOIP (İnterent Protokolü üzerinden iletişim) teknolojileri bankacılık uygulamalarında önemlidir. Çalışmada, teknoloji uygulamaları değerlendirildikten sonra Türkiye'de faaliyet gösteren 22 kamu mevduat bankası ile özel mevduat bankasının teknoloji uygulamaları incelenmiştir.

Anahtar kelimeler :
Özet İngilizce :

The purpose of this work is the application of new technologies on banking sector and the evaluation of banking practice on this direction. These applications on the product basis are been evaluated as credit cards, ATM, phone banking, home and office banking, internet banking. Also, system of EFT, SWİFT, VOIP technologies are important in banking applications. İn the work, the applications of technology of 22 public and private deposit banks are examined after the evaluation of technology applications.

Anahtar kelimeler :
Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :