Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Dergisi

Yıl 2006 , Cilt 20 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Som tipinde yapay sinir ağlarını kullanarak türkiye’nin ihracat yaptığı ülkelerin kümelenmesi üzerine bir çalışma

Yazar kurumları :
Cumhuriyet Üniversitesi İİBF Fakültesi İşletme Böl1, Cumhuriyet Üniversitesi Anadolu Bil Meslek Yüksek Okulu2, Cumhuriyet Üniversitesi SMYO Bilgisayar Programı3
Görüntülenme :
491
DOI :
Özet Türkçe :

Bu çalışmada, SOM tipinde yapay sinir ağları kullanılarak Türkiye'nin ihracat yaptığı ülkeler kümelenmiştir. SOM sinir ağları ile kurulan modeller, veriler için herhangi bir dağılım ve korelasyon varsayımı içermemektedir. Ayrıca, bu modeller verilerdeki satır sayısı ve değişken sayısı arttıkça daha iyi sonuç vermektedir. Üstelik, bu modeller, elde edilen kümelerin topolojik komşuluğunu da vermektedir. Bu sebeple, klasik istatistiksel kümeleme yöntemleri yerine SOM sinir ağları tercih edilmiştir.

Özet İngilizce :

In this study, the countries to which Turkey exports, are clustered using SOM type neural network. The models established by SOM neural networks don't contain any distribution and correlation assumptions for data. Moreover, these models provide better results when there is an increase in number of rows and variables in data. Also, these models give topolojic neighbourhood of the gained clusters. Therefore, SOM neural networks are preferred to classic statistical clustering methods.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :