Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Dergisi

Yıl 2013 , Cilt 27 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Potansiyel bir çevre vergisi olarak motorlu taşitlar vergisi: avrupa birliği ve türkiye arasinda karşilaştirmali bir analiz

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Balıkesir Üniversitesi1
Görüntülenme :
461
DOI :
Özet Türkçe :

Her geçen gün artan çevre kirliliğinin en önemli nedenlerinden biri de ulaştırma faaliyetleridir. Günümüzde ulaştırma faaliyetleri, CO2 yayan faaliyetler içinde ikinci sırada yer almaktadır. Ulaştırma faaliyetleri içinde karayolu araçları ise açık ara en önemli kirletici konumundadır. Çevre kirliliğinin önlenmesinde, çevre vergilerinden yararlanma düşüncesi henüz yeni bir düşünce olmakla birlikte, özellikle Avrupa Birliği (AB) içindeki uygulamalar başarılı sonuçlar vermiştir. Kara yolu araçlarının vergilendirme yoluyla Co2 emisyonlarının azaltılması için AB içinde çok geniş bir görüş birliği bulunmakla birlikte, Türkiye, henüz motorlu taşıtlar vergisini çevreci bir yapıya kavuşturamamıştır.

Özet İngilizce :

Day by day increasing the acvities of transportation is one of the most important causes of environmental pollution. Nowadays, tranporting activities are rank second CO2 emitting activities. Environmental taxes that preventation of environmental pollution are to benefit from new idea yet this idea, espacially in appliciations, that have proven sucessfull in EU. Although the very broad consensus to reduca Co2 emissions from road vehicles through taxation with in the EU, it have not identified to eco- friendly tax system.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :