Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Dergisi

Yıl 2008 , Cilt 22 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Kültürel renk körlüğü: kültürel değerler ve iş tatmini arasındaki ilişki üzerine güçlendirmenin aracılık (medıatıon) etkisi

Yazar kurumları :
Giresun Üniversitesi İİBF İşletme Bölümü 1
Görüntülenme :
503
DOI :
Özet Türkçe :

Kültürel değerler ve iş tatmini arasındaki ilişki üzerinde güçlendirmenin aracılık (dolaylı) etkisini inceleyen bu çalışma, banka ve üretim çalışanlarının iki örneklemi üzerinde yürütülmüştür. “Güçlendirme algılarının, kültürel değerler ve iş tatmini arasındaki ilişkilerde aracılık etkileri (rolleri) vardır” şeklinde geliştirilen çalışma hipotezi, banka örnekleminde yeterli destek bulamazken, üretim örnekleminde ise tam destek bulmuştur. Bu bulgular, güçlendirme yönetim tarzının ulusal kültürle uyum göstermediğini, olduğu gibi değil, farklı anlayışlar ile ancak uygulanabileceğini ve de etki ve otonomi güçlendirme boyutlarına ağırlık verilmesinin yerinde olacağını göstermektedir. Buna karşılık, çalışma bulguları, güçlendirme algısı düşük yönetim tarzı ile kültürel değerler arasında var olan uyum için ampirik kanıt sağlamaktadır. 

Özet İngilizce :

The study which examines the mediation effect of employee empowerment on the relationship between cultural values and job satisfaction is employed on two samples of bank employees and factory workers. The hypothesis of the study which is based on the consideration which perceptions of empowerment have mediator effects on the relationship between cultural values and job satisfaction finds out partially support for the bank employees sample and fully support for the factory workers sample. These findings indicate that cultural values do not fit in empowerment and empowerment can be performed well on condition that different approaches are used. These findings also show that empowerment can be only performed with impact and autonomy. However, the study findings provide empirical evidence that management style in lower perceptions of empowerment does fit in cultural values.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :