Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Dergisi

Yıl 2009 , Cilt 23 , Sayı 3

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde (kobi) bilişim teknolojileri (bt), örgütsel rekabetçi stratejileri ve başarım ilişkisi

Yazar kurumları :
Adnan Menderes Üniversitesi Nazilli İİBF İşletme Bölümü1
Görüntülenme :
493
DOI :
Özet Türkçe :

: KOBİ’ler ülkelerin ekonomisinde önemli ekonomik değer yaratan işletmelerdir. Günümüz küreselleşen dünyasında, işletmelerin uygun BT ve rekabetçi stratejiler yaratmaları ve BT ve işletme başarımlarını (performanslarını) artırmaları, rekabet şartlarına uygun örgütsel yapılar oluşturabilmeleri, uzun dönemli başarıları ve varlıklarını sürdürebilmeleri için gereklidir. Üstün işletme başarımı, rekabetçi avantaj yaratacak ve ülkenin gelişmesine, uluslararası rekabetçi gücünün artmasına ve nihai olarak vatandaşların refah seviyesinin artmasına katkı sağlayacaktır. Araştırmacıları ve işletme yöneticilerinin uzun süredir merak ettikleri bir diğer konu da, işletmelerin BT’lerden ne derece fayda sağladıklarıdır. Bu çalışmada farklı rekabetçi stratejilerin işletme ve BT başarımına etkileri ve işletmelerin büyüklüklerine göre BT’lerden sağladıkları faydaların farklılaşıp farklılaşmadığı deneye dayalı olarak değerlendirilmiştir.

Özet İngilizce :

SMEs are important value creators. In today’s global economies, organizations’ employing appropriate competitive and IT strategies with appropriate organizational structures could increase their performance that is crucial for their long term success and survival. Organizations having higher performance could contribute positively enhancement of their country by increasing its competitiveness, consequently enhancing life standards of their citizens. Also, researchers question and managers doubt that whether organizations would acquire expected benefits from IT Investments. This study investigates empirically whether different competitive strategies of an organization could create any differences in organizational and IT performance and whether acquired benefits from IT investments would differ according to firm size.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :