Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Dergisi

Yıl 2014 , Cilt 28 , Sayı 1

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

A univariate nonlinear model of the returns on istanbul stock exchange 100 index

Yazar kurumları :
Kırıkkale Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Ekonometri Bölümü1, Anadolu Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İktisat Bölümü2
Görüntülenme :
767
DOI :
Özet Türkçe :

  Asymmetric behaviors are common in economics and finance. Since it is not possible to capture asymmetric behaviors by linear models, nonlinear models are developed in order to explain asymmetric behaviors exhibited by such time series. Findings in this study show that ISE 100 index’s behavior cannot be estimated by linear univariate models for the period after 2000. Therefore, it is our aim to construct and estimate nonlinear time series models of ISE 100 index. The results obtained also confirm that ISE 100 index exhibits nonlinear behavior.

Özet İngilizce :

 Ekonomi ve finans alanında asimetrik davranış yaygın olarak gözlemlenir. Asimetrik davranışı doğrusal modellerle modellemek olanaklı olmadığından, bu tür zaman serilerinin sergilediği asimetrik davranışı açıklamak için uygun doğrusal olmayan modeller geliştirilir. Bu çalışmanın bulguları İMKB 100 endeksinin 2000 yılı sonrasında sergilediği davranışının doğrusal modeller ile tahmin edilemeyeceğini göstermektedir. Bu nedenle bu çalışmanın amacı İMKB 100 endeksinin zaman serisinin doğrusal olmayan bir modelini kurgulamak ve tahmin etmektir. Kurgulanan ve hesaplanan modelin sonuçları İMKB 100 endeksinin doğrusal olmayan bir davranış sergilediğini doğrulamaktadır.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :