Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

ANKYRA: Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi

Yıl 2012 , Cilt 3 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Türkiye’de hidroelektrik santraller’in durumu (hes’ler) ve çevre politikaları bağlamında değerlendirilmesi

Yazar kurumları :
Ankara Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı1, Gazi Üniversitesi, Tıp Etiği ve Tıp Tarihi Ana Bilim Dalı2
Görüntülenme :
762
DOI :
Özet Türkçe :

Bu çalışmada temel olarak yenilenebilir bir doğal kaynak olan suyun kullanılmasıyla elektrik enerjisine dönüşüm sürecinde devreye giren hidroelektrik santral (HES)'lerin sürdürülebilirliği ve güvenilirliği konuları çevre politikaları bağlamında irdelenmektedir. Çalışmanın öncelikli konularını HES'lerin fiziki ve yasal işleyiş mekanizmalarının derinlemesine incelenmesi, politika araçları ve ilkeleri bakımından Türkiye'deki çevre politikası'nın HES'ler özelinde tartışılması oluşturmaktadır.

Özet İngilizce :

This study examines the reliability and sustainability of Hydroelectric Power Plants (HPP) which are used in transformation of water as a renewable natural resource into electricity power from the perspective of environmental policies. Priority fields of the study include an in-depth analysis of physical and legal functioning mechanisms of HPPs and a discussion of the environmental policy in Turkey with respect to policy tools and principles with the example of HPPs.

Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :