Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi

Yıl 2012 , Cilt 53 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Sanat tarihi açısından duvar saati süslemeciliği: istanbul ptt müzesi ve izmir tcdd müzesi'ndeki duvar saatlerinden örnekler

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Gazi Üniv. Edebiyat Fak. Sanat Tarihi Bölümü1
Görüntülenme :
805
DOI :
Özet Türkçe :

Duvar saati süslemeciliği gerek sanat tarihi açısından gerekse kültür tarihimiz açısından önemli bir yere sahiptir. Günümüzde unutulmaya yüz tutmuş bu sanat dalının geçmişten günümüze intikal eden çok sayıda kıymetli örneği bulunmaktadır. Bu makalede İstanbul Sirkeci'de yer alan PTT Müzesi ve İzmir Alsancak'ta bulunan TCDD Müzesi'nde teşhirde olan toplam 10 duvar saati incelenmiştir. Hepsi de bozuk ve çalışmaz durumda olan ve ahşap, metal ve cam malzemeden imal edilen bu saatler, ebatları, süsleme teknikleri ve motifleri açısından tahlil edilmiş, ayrıca içerdiği sanatsal unsurlardan hareketle saatlerin ait olduğu zaman dilimi tespit edilmeye çalışılmıştır. İncelenen saatlerin çeşitli açılardan çekilmiş fotoğrafları da ekte sunulmuştur.

Anahtar kelimeler :
Özet İngilizce :

Wall clock ornamenting is a significant form of workmanship in terms of both the history of arts and of Turkish culture. Now on the verge of falling into oblivion, this form of art had produced many valuable models of clocks that have survived through centuries. This study examines ten wall clocks displayed at the PTT Museum in Sirkeci, Istanbul, and the TCDD Museum in Alsancak, Izmir. These clocks, all of which are broken and out of order, were made of wood, metal, and glass. This article is intended to analyze them in terms of size, ornamenting techniques, and motifs, and also to try to determine their date of production through the artistic characteristics they possess. Pictures of the clocks taken from various angles and a list thereof are presented in an appendix to this article.

Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :