Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Dergisi

Yıl 2008 , Cilt 41 , Sayı 1

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Mesleklere atfedilen kalıp yargılar

Yazar kurumları :
Niğde University1, Sakarya University2
Görüntülenme :
1413
DOI :
Özet Türkçe :

The purpose of this research is to determine the stereotypes of Turkish people towards occupations. Survey research model was used as research method. Research was applied on 1161 participants in Turkey. Data was collected with Stereotypes Towards Occupations Questionnaire (STOQ) which has been developed by the researchers. According to results;

1- Positive stereotypes toward occupations are more than negative stereotypes.

2- Most Positive stereotypes toward occupations are reliable and hard working; most negative stereotypes are unreliable and forger.

3- Most reliable occupation is military profession, most polite occupation is banking, most generous occupation is medical doctor, most smart occupation is university instructor, most honest occupation is prayer leader and most hardworking occupation is worker; most bribery occupation is financier, most lazy occupation is civil servant, most unreliable and forger occupation is building contractor, most aggressive occupation is nurse and most vulgarity occupation is driver.

4- Most positive meaning has been given on teacher occupations. Most negative meaning has been given on building contractor.

Özet İngilizce :

Bu araştırmanın amacı, Türkiye’de yaşayan insanların çeşitli mesleklere atfettiği kalıp yargıları belirlemektir. Araştırma tarama modelinde, Türk insanının mesleklere karşı taşıdıkları kalıp yargılarını betimlemeye yönelik bir çalışmadır. Araştırma 1161 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Veriler araştırmacılar tarafından geliştirilen Mesleklere Atfedilen Kalıp Yargılar Anketi (MAKYA) aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular şunlardır: 1- Mesleklere karşı olumlu kalıp yargılar, olumsuz kalıp yargılardan daha yüksektir. 2- Mesleklere atfedilen en olumlu kalıp yargılar, güvenilir ve çalışkan; en olumsuz kalıp yargılar, güvenilmez ve sahtekardır. 3- En güvenilir meslek askerlik, en kibar meslek bankacılık, en cömert meslek doktorluk, en akıllı meslek üniversite hocalığı, en dürüst meslek imamlık ve en çalışkan meslek işçilik; en rüşvetçi meslek maliyecilik, en tembel meslek memurluk, en güvenilmez ve en sahtekar meslek müteahhitlik, en saldırgan meslek hemşirelik ve en kaba meslek şoförlük olarak bulunmuştur. 4- En çok olumlu atıfların yapıldığı meslek öğretmenlik, en çok olumsuz atıfların yapıldığı meslek ise müteahhitliktir.

Anahtar kelimeler :
Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :