Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Dergisi

Yıl 2002 , Cilt 35 , Sayı 12

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

çocuk kitaplarina yansitilan şiddet (milli eğitim temel yasasi ve çocuk haklarina dair sözleşme bağlaminda bir değerlendirme)

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Ankara Üniversitesi1
Görüntülenme :
828
DOI :
Özet Türkçe :

Milli Eğitim Temel Kanunu ve Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’de her çocuğun bedensel, zihinsel, ruhsal, ahlaksal ve toplumsal gelişmesini sağlamak temel ilke olarak benimsenmiştir. Bu ilke, ulusal yasada demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti yaratmanın bir koşulu olarak görülmüştür. Yetiştirilecek kişilerin duygu ve düşünce bakımından dengeli, bilimsel düşünceyi benimsemiş, özgür ve geniş bir dünya görüşüne sahip, insan haklarına saygılı, topluma karşı sorumluluklarını bilen yaratıcı bireyler olmasında, nitelikli çocuk yayınlarının önemli bir işlev üstlendiği bilinmektedir.

Anahtar kelimeler :
Özet İngilizce :

The National Educational Legislation and the Convention on the Right of Children state that their basic principle is to enhance each and every child to improve physically, mentally, spiritually, ethically and socially. This principle is also considered to be one of the crucial conditions within the framework of democracy, laicism and legislation of national laws. It is a known fact that children’s books play an important role in bringing up generations who are emotionally balanced are respectful to human rights, and who have an independent view of life and who know their responsibilities towards themselves and their society.

Anahtar kelimeler :
Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :