Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi

Yıl 2001 , Cilt 1 , Sayı 1

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Formantfrequenzwerte der türkischen vokale: eine statistische analyse der ersten zwei formantfrequenzwerte der vokale von drei sprechern des türkischen

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Uppsalasteig 8 50765 Köln / ALMANYA1
Görüntülenme :
638
DOI :
Özet Türkçe :

Bei der vorliegenden Untersuchung geth es um die ersten zwei Formantfrequenzen (F1 und F2 ) der Realisierungen der türkischen Vokalphoneme /i/, /e/, /y/, /ø/, /a/, /u/, /o/ und / /. Drei Sprecher des Türkischen lasen einen Text in Türkisch, aus dem 21 Realisierungen für jede der 8 Vokalphonemklassen ausgewählt wurden (3 Sprecher x 21 Realisierungen = 63 Realisierungen für jede Vokalphonemklasse). Die Formantfrequenzen wurden mit Hilfe eines Computer-programms gemessen und die gemessenen Werte dann deskriptiv statistisch für jede Vokalphonemklasse diskutiert.

Özet İngilizce :

Makalede 8 Türkçe ünlü ses biriminin ( /i/, /e/, /y/, /ø/, /a/, /u/, /o/ ve / / ) telaffuzlarındaki, birinci ve ikinci formant frekansları konu olarak ele alınmıştır. Üç Türk konuşmacının okuduğu Türkçe metinden her 8 ünlü sesbiriminin 7 örneği seçilmiştir (3 konuşmacı x 21 örnek = her ünlü ses birimi için 63 telaffuz örneği). Bir bilgisayar programı yardımıyla her 21 örneğin formant frekansları ölçülmüş ve elde edilen değerler istatiksel olarak tartışılmıştır.

Anahtar kelimeler :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :