Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Amasya İlahiyat Dergisi

Yıl 2013 , Cilt , Sayı 1

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Amasya genelge'sinin erzurum ve sivas kongreleri üzerindeki etkisi / the effect of amasya memorandum on erzurum and sivas congresses

Yazar kurumları :
Amasya Üniversitesi1
Görüntülenme :
1043
DOI :
Özet Türkçe :

Türk Milli Mücadele harekâtının en önemli dönüm noktası, Amasya Genelge’sinin yayınlanmasıdır.   Amasya’da Milli Mücadelenin komutanlarının imzası ve onayı ile ilan edilen genelgeyle; Türk milletine egemenliği ve bağımsızlığı yolunda çağırıda bulunulup, kendi kaderini  kendisinin  tayin  etmesi  istenmiş  ve  milli  mücadelenin  esasları  yazılı  bir  metin haline getirilmiştir. Aynı zamanda milli mücadele için dağınık mahalli teşkilatların birleştirilmesi ve milli haklara sahip çıkacak kongrelerin toplanması istenmiştir. Türk  istiklal  mücadelesinin  ilk  temellerinin  atıldığı  Erzurum  Kongresi  ile  milli  güçleri birleştirmek  ve  milli  harekâtı  idare  edebilecek  bir  teşkilatı  kurmak  amacıyla  toplanacak olan milli kongrenin çağrıları da genelge ile yapılmıştır. Amasya Genelgesinde geçen ve daha sonra sık sık ifade edilen “Milletin egemenliğini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır” ilkesinin Erzurum Kongresi ile burada alınan aynı kararların pekiştirildiği Sivas Kongresi kararları üzerinde etkisi açıkça görülmektedir.

Özet İngilizce :

The  turning point of the Turkish Independence struggle is the declaration of the Amasya Memorandum.  With  the  approval  and  signature  of  the  high  ranked  officers  about  the declaration of the memorandum in Amasya, the memorandum invited Turkish people to struggle for the sovereignty and independence and to decide their destiny. So the basis of the  Turkish  struggle  became a  written  document.  The  local  organizations  came  together and the congresses which advocated the national rights were held. The  Erzurum  congress  that  formed  the  basis  of  the  Turkish  Independence  struggle  and combined  the  national  forces  to  direct  national  movement  was  held  by  the  help  of  the memorandum. The  statement  often  mentioned  in  the  memorandum  “The  Independence  of  the  Turkish Nation would be saved by the determination and the decision of the Nation itself” hand an effect on Sivas congress where the previous decisions were reinforced.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :