Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Uluslararası Alanya İşletme Fakültesi Dergisi

Yıl 2012 , Cilt 4 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Yeni tehditler, güvenliğin genişleme boyutları ve insani güvenlik

Yazar kurumları :
Akdeniz Üniversitesi, ALTSO Meslek Yüksekokulu1, Süleyman Demirel Üniversitesi, Hukuk Fakültesi, Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku2
Görüntülenme :
830
DOI :
Özet Türkçe :

Günümüzde insani güvenlik, güvenlik politikalarının ana merkezine oturmuş durumdadır. Akademik ve uluslararası arenada kavramın çerçevesi oluşturulmaya çalışılırken aynı zamanda da insani güvenliğin nasıl sağlanacağı tasarımları yapılmaktadır. Diğer taraftan insani güvenliğe, devletlere ve bireylere yönelik tehdit türleri değiştikçe ve fazlalaştıkça, devletlerin savunma mekanizmaları da genişlemekte ve etkinleşmektedir. Bireyi koruma yükümlülüğü altında olan devlet, özellikle terörle mücadelede, bir taraftan kendi vatandaşlarını korurken yani insani güvenliğe tehditleri önlerken diğer taraftan da özgürlükleri ihlal edebilmektedir. Bu durum paradoksal bir durum ortaya çıkarmaktadır.

Özet İngilizce :

Nowadays, human security is a centrepiece of security policies. While some efforts have been made for forming a conceptual frame of the subject in the academic and international arena; at the same time some designs are planned on how the human security will be ensured. On the other side, defence mechanisms of the states gain extensity and activation while types of threats aimed at human security, states and individuals change and increase. Especially in the fight against terrorism, state under the obligation of guarding its individuals both guards its citizens, that is, prevents threats aimed at human security and at the same time may break some freedoms.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :