Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Uluslararası Alanya İşletme Fakültesi Dergisi

Yıl 2012 , Cilt 4 , Sayı 1

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Temsililik hevristikinin algılanan risk üzerindeki etkisi: imkb bireysel hisse senedi yatırımcıları üzerine bir uygulama

Yazar kurumları :
Düzce Üniversitesi, Çilimli Meslek Yüksekokulu1
Görüntülenme :
770
DOI :
Özet Türkçe :

Davranışsal finansçılar, yatırımcıların geçmişte yüksek performans gösteren hisse senetlerine karşı bir iyimserlik, geçmişte düşük performans gösteren hisse senetlerine karşı ise bir kötümserlik beslemelerini, temsililik hevristikinin yatırımcı davranışı üzerindeki etkilerinden biri olarak kabul etmektedirler. Bu çalışmanın amacı, temsililik hevristikinin bireysel hisse senedi yatırımcılarının algıladıkları risk seviyesinin sonucu olarak, üstlendikleri risk düzeyi üzerindeki diğer bir deyişle risk alma eğilimleri üzerindeki etkisinin incelenmesidir. 31 bireysel yatırımcının İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda 1 Ocak 2007 ile 31 Aralık 2009 tarihleri arasında gerçekleştirdikleri hisse senedi alım-satım işlemlerine ilişkin gerçek verilerin kullanıldığı analizde, bireysel hisse senedi yatırımcılarının yatırım kararlarının hisse senetlerinin geçmiş performanslarına duyarlı olduğu ve bu duyarlılığın en fazla son bir günlük getirilerde görüldüğü tespit edilmiştir.

Özet İngilizce :

Behavioral financiers accept the investors' optimism towards previously high-performing stocks and their pessimism towards previously low-performing stocks as the effects of representational heuristic on the investor behaviour. The purpose of this section, was to examine representational heuristic's impacts on risk-taking tendencies as a result of individual stock investors' percieved risk level. The analysis which used real data about 31 individual investors who had realized the stock purchase- sale transactions in İstanbul Stock Exchange between 1st January 2007 to 31st December 2009 through identified that investment decisions of individual investors were sensitive to the past performance of shares of stocks and this sensitivity was most frequently observed on daily return.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :