Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Uluslararası Alanya İşletme Fakültesi Dergisi

Yıl 2013 , Cilt 5 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Proper financial strategies for the multinational firms against the global economic crisis

Yazar kurumları :
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi,İşletme Bölümü, Harran Üniversitesi1, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Bölümü, Niğde Üniversitesi2
Görüntülenme :
951
DOI :
Özet Türkçe :

The purpose of this article is to find out suitable financial strategies for the multinational firms by analyzing financial ratios during the 2008 global economic crisis term. In order to achieve this goal, yearly data calculated from financial statements of the most and the least affected multinational firms from the 2008 global economic crises are used. For the purpose of understanding which financial policy is better during the economic crisis, the changes of common financial ratios of the multinational firms are analyzed for the term of 2007-2011. The results of the study show that since there are differences between the financial ratios of the least and most affected multinational firms from the economic crisis, the financial ratios used in this analysis can be used as convenient financial strategies for the sector in which the analysis was applied.

Özet İngilizce :

Bu makalenin amacı, 2008 yılı global ekonomik kriz ortamında finansal oranları inceleyerek, çok uluslu şirketler için uygun finansal politikaları ortaya çıkarmaktır. Bunun için, uluslar arası alanda faaliyet gösteren ve 2008 ekonomik krizinden en az ve en çok etkilenen çok uluslu şirketlerin finansal tablolarından elde edilen yıllık veriler kullanılmaktadır. Kriz sürecinde hangi finansal politikaların daha uygun olduğunu anlamak için, bu şirketlere ait yaygın olarak kullanılan finansal oranlardaki değişmeler 2007-2011 döneminde incelenmektedir. Araştırmanın sonuçları, krizden en az etkilenen başarılı çokuluslu şirketlerin finansal oranları ile krizden en çok etkilenen başarısız çokuluslu şirketlerin finansal oranları arasında farklılıklar olduğunu ortaya koymaktadır. Dolayısıyla, bu analizde kullanılan finansal oranların, analizin yapıldığı sektör için uygun birer finansal strateji oldukları ifade edilebilir.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :