Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Akdeniz Üniversitesi İİBF Dergisi

Yıl 2006 , Cilt 6 , Sayı 11

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Yönetim muhasebesinin kavramsal gelişim sürecinin değerlendirilmesi

Yazar kurumları :
Akdeniz Üniversitesi, İ.İ.B.F. İşletme Bölümü, Araştırma Görevlisi1, Akdeniz Üniversitesi, İ.İ.B.F. İşletme Bölümü, Doktora Öğrencisi2, Akdeniz Üniversitesi, Turizm İşletmecil
Görüntülenme :
947
DOI :
Özet Türkçe :

Bu çalışmada, yönetim muhasebesinin ortaya çıkışından günümüze kadar nasıl bir kavramsal değişim ve gelişim süreci geçirdiğinin, maliyet ve yönetim muhasebesi ders kitapları içerikleri incelenerek ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Araştırma, ülkemizdeki üniversitelerin kütüphaneleri ile belli başlı yayın kuruluşlarının internet sitelerinde yer alan maliyet/yönetim muhasebesi kitapları içerikleri incelenerek gerçekleştirilmiştir. İnceleme konusu maliyet ve yönetim muhasebesi kavramlarının zaman içerisindeki değişimi olduğundan, aynı yazarların aynı konuda güncellenerek yayınlanmış olan kitapları araştırma kapsamına alınmıştır. İnceleme sonucunda, 80’li yılların ikinci yarısına kadar genellikle ders kitapları içeriklerinin klasik sistemler olarak adlandırılan konulardan oluştuğu, 1987 yılından itibaren ise tam zamanında üretim ve faaliyet tabanlı maliyetleme gibi yönetim muhasebesine ilişkin yeni konuların ders kitaplarına girmeye başladığı açık bir şekilde görülmüştür..

Özet İngilizce :

The aim of this study is to explore the conceptual change and development process of management accounting form it’s emergence till today. Research is conducted through the investigation of the contents of the textbooks. Because the research subject is the conceptual change and development process of management accounting, the publications written periodically by the same author are involved to the research. The results of the study clearly shows that the book contents involve subjects of traditional cost accounting systems until the second half of 1980s and the new subjects such as just in time and activity based costing have been involved to the textbooks after 1987.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :