Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Akademik Yaklaşımlar - İnönü Üniversitesi İİBF

Yıl 2010 , Cilt , Sayı 1

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Doğu ve güneydoğu anadolu bölgelerindeki sınır ticareti: sınır ticaretinin gelişimini engelleyen faktörler ve çözüm önerileri

Yazar kurumları :
İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi1, İnönü Üniversitesi Sos.Bil. Enstitüsü2
Görüntülenme :
1087
DOI :
Özet Türkçe :

Dış ticaret şekillerinden biri olan sınır ticareti, Türkiye‟de Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerinde ekonomiyi canlandırmak ve bölgesel kalkınmayı gerçekleştirmek amacıyla 1979 yılında uygulamaya başlanmıştır. Uygulanmaya başlandığı yıldan günümüze kadar konuyla ilgili birçok kez mevzuat değişikliği yapılmış olup sınır ticaretinin uygulanmasında çeşitli sorunlarla karşılaşılmıştır. Bu çalışmada bu sorunlar sınır ticareti yapan firmalarla anket yapılarak tespit edilmeye çalışılmış ve çözüm önerileri belirtilmiştir.

Özet İngilizce :

Border trade, as a method of foreign trade, has started to be applied in 1979 for the purpose of performing regional development and enliven the economy of East and South-East Anatolian regions of Turkey. From the day it started to be performed to today, legislative amendments have been made about border trade many times and many problems occured in applying it. This study aims to determine problems of firms dealing with border trade and find solutions about it.

Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :