Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Akademik İncelemeler Dergisi

Yıl 2012 , Cilt 7 , Sayı 1

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Beşeri - sosyal sermayenin uygun kullanımının kurumsal verimliliğe ve performansa etkisi “sakarya ptt başmüdürlüğü çalışanları ile uygulamalı bir çalışma”

Yazar kurumları :
Sakarya Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Sosyoloji Bölümü1
Görüntülenme :
742
DOI :
Özet Türkçe :

Bu çalışmanın konusu, sosyolojik bakış açısı ile beşerisosyal sermayenin uygun kullanımının kurumsal verimlilik ve performansa etkisinin incelenmesidir. Çalışmada, insan faktörünün (beşeri-sosyal sermaye) etkin ve uygun kullanımı ile kurumsal verimlilik ve performans arasındaki ilişki açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın amacı, kurumsal verimlilik ve performansın sağlanmasında insan faktörünün diğer fiziki unsurlara göre daha önemli ve öncelikli olduğunu, dolayısıyla; açık bir sistem olan örgütlerde, "Beşeri-Sosyal Alt Sistem"in de (Liderlik, davranışlar, motivasyon, iletişim, grup dinamiği) diğer alt sistemlere göre daha önemli ve öncelikli olduğunu ortaya koymaktır. Bulgular Sakarya PTT Başmüdürlüğünde yapılan uygulamalı bir çalışma sonucunda elde edilmiştir. Çalışma sonucunda, insan ilişkileri ve beşeri-sosyal sermayenin geliştirilmesine yönelik gösterilen öncelikli çabaların; kurumsal verimlilik ve performansın arttırılmasında daha hızlı bir katma değer sağladığı bulunmuştur.

Özet İngilizce :

This study investigates the impact of "available usage of human-social capital"on organizational productivity and performance from a sociological perspective and tries to explain the relationship between these two variables. The purpose of the study is to show that the human-social sub system which includes human-social capital (Leadership, behaviours, motivation, communication, human relations and group dynamics) has the priority in comparison with the other sub-systems (e.i. physical, technological, tasks etc.) of the whole organizational system in gaining productivity and performance in organizations. The study includes the results obtained during workshops with the staff of Sakarya city Branch of PTT (Turkish Post and Telegraph Organization) moderated by the researcher himself. Data was collected through participative observation, Pareto analysis, brain storming and questionnaires techniques. It was found that there is a relationship between two variables; the availabe usage of human-social capital has a positive impact on organizational productivity and performance. Therefore we need more management approaches which support the human relations and social capital in their organizations and prepare available environment for the staff.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :