Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Akademik Bakış - Uluslararası Hakemli Sosyal Bilimler Dergisi

Yıl 2012 , Cilt , Sayı 28

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Türkiye’de bankacılık piyasasında yoğunlaşma - cr4 ve herfindhal-hirsman endeksleri ile analiz-

Yazar kurumları :
Dumlupınar Üniversitesi İ.İ.B.Fakültesi, İktisat Bölümü, İktisat teorisi ABD1, T.C. Merkez Bankası, Dumlupınar Üniversitesi SBE İktisat2
Görüntülenme :
1292
DOI :
Özet Türkçe :

Bu çalışma Türkiye'de bankacılık piyasasının yapısını belirlemek ve varsa bu yapılanmanın aksaklıklarına dikkati çekmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Piyasa yapısının belirlenmesinde CR4 (Concentration Ratio 4) ve Herfindhal-Hirsman Endeksleri (HHE) kullanılmış olup, daha sonra elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Türkiye bankacılık piyasasındaki yoğunlaşma CR4 endeksine göre %52,77 ve genel olarak HHE göre 935 olmasına rağmen özel sermayeli bankalar için HHE ise 2124 olarak hesaplanmıştır. Buna göre, Türkiye'deki bankacılık piyasasının monopolcü rekabet piyasası koşullarına uygunluk gösterdiği ve piyasanın halen yeni "birleşme ve satın almalara" tanıdığı olanağın kullanılması gerektiği değerlendirilmektedir.

Özet İngilizce :

This study aims at finding out the structure of banking market in Turkey and underlining the defects therein –if there are any. For establishing the market structure, firstly, the index of CR4 (Concentration Ratio 4) and Herfindhal-Hirsman Indices (HHI) were used and secondly the results reached were compared. According to CR4, index intensification in the Turkish banking market is 52,77% while it is 935 as for HHI in general. However, the HHI result for the private sector banks was calculated as 2124. Therefore, the evaluations reveal that, the banking market in Turkey bears the features of monopolist competitive market and it is necessary to make use of the opportunities of "incorporation and acquisition" that are still available in the market.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :