Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Akademik Bakış - Uluslararası Hakemli Sosyal Bilimler Dergisi

Yıl 2012 , Cilt , Sayı 34

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Tedarik lojistiginde sistem satin alma ve entegre ürün timi saglik sektörü için öneriler

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Okan Üniversitesi1, Beykoz Lojistik MYO2
Görüntülenme :
831
DOI :
Özet Türkçe :

Saglık kuruluslarının yarattıgı kalite ve rekabet avantajı farkının baslıca kaynagı
istihdam ettigi nitelikli saglık ekibinin yanında kullandıgı tıbbi cihaz ve ekipmanın
gelismisligidir. Bu nedenle, ileri teknoloji ürünü, karmasık ve son derece pahalı sistemler olan bu cihazların satın alınması klasik bir satın almadan daha çok entegre ürün timlerinin kullanıldıgı tedarik lojistigi sürecinin uygulanmasını gerektirmektedir. Klasik anlamdaki satın alma, çogunlukla ürünün satın alma fiyatı ile ilgilenirken tedarik lojistigi yaklasımı, ürünün tasarımından onu kullanacak personelin egitimi ve her türlü satıs sonrası destek ile ilgilenmektedir. Bu kapsamda çalısmamız, saglık kuruluslarında sistem olarak degerlendirilebilecek cihaz ve ekipmanların satın alınmasında tedarik lojistigi sürecinin bir sistem yaklasımı ele alınması ve entegre ürün timlerinin önemine vurgu yapmaktadır.

Özet İngilizce :

Today's healthcare industry needs to use high-tech, complex and expensive healthcare systems. In addition to qualified employees, the main source of quality and competitive advantage is mostly based on highly developed healthcare equipment. Procurement of such expensive equipment should be executed via a system approach as differs from classical supplying, by using integrated product team. System approach considers all supply processes in a life cycle cost analyses and evaluates whole supply process from configuration of the equipment to training of the personnel and after sales service while classical approach mostly considers only the price. This study examines how healthcare institutions organize and
perform their supply logistics processes in a system approach while emphasizing the importance of integrated product team for purchasing healthcare devices and equipments which consider as a system.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :