Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Akademik Bakış - Uluslararası Hakemli Sosyal Bilimler Dergisi

Yıl 2009 , Cilt , Sayı 18

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Sosyal bilgiler dersi kültür ve miras öğrenme alaninin işlenişinin 4. ve 5. sinif öğrencileri tarafindan değerlendirilmesi

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Adıyaman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi1
Görüntülenme :
911
DOI :
Özet Türkçe :

 2005 yılında uygulanmaya başlanılan sosyal bilgiler programı daha önce uygulanmakta olan 1998 sosyal bilgiler programından farklı olarak, ilköğretim 4. ve 5. sınıf derslerindeki tarih konularını azaltılmıştır. Günümüzde uygulanmakta olan sosyal bilgiler 4–5 programında tarih konularının 2. öğrenme alanı olan “kültür ve miras” da toplandığı görülmektedir. Yapılan araştırmada öğrencilerin, bu öğrenme alanında neler öğrendiğine yönelik bazı tespitler yapılmaya çalışılmıştır. Araştırma 6 ilköğretim okulunda yapılan anket çalışmasını kapsamaktadır. Bu okullardaki kız ve erkek öğrencilerle, 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin görüşlerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Araştırmaya göre, öğrencilerin büyük bir bölümünün yeni kazanımlara göre yapılması beklenilen sözlü tarih yöntemini kullandıkları ve yerel tarih çalışması yaptıkları görülmüştür. 2. öğrenme alanındaki amaçlardan biri olan “kültürel zenginliklerin tanınması ve korunması, Kurtuluş Savaşının önemi, Atatürk’ün millî kültüre verdiği önemi kavrama” bilincine öğrencilerin ulaştıkları görülmektedir.

Anahtar kelimeler :
Özet İngilizce :

The social sciences programme which has been started to use since 2005 is different from the programme of 1998. In this programme history subjects have been reduced for the fourth and fifth grades. The social sciences programme for the fourth and fifth grades which is used at the present time is based on culture and heritage. And it is the second learning area. In this study it has been tried to make some determinations about students’ second learning area. This study is consisted of the questionnaire which has been made in six primary schools. A comparison has been made between girls and boys. According to the researches most of the students use the oral history method and make local history studies. It has been seen that the students have understood the aim of the second learning area which is consisted of “Familiarizing cultural wealth, the importance of the war of independence and the importance of National culture for Ataturk”

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :