Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Akademik Bakış - Uluslararası Hakemli Sosyal Bilimler Dergisi

Yıl 2012 , Cilt , Sayı 34

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Safahat’in “asim” bölümünde sosyal degisme

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Bozok Üniversitesi1
Görüntülenme :
891
DOI :
Özet Türkçe :

Tarihi süreç içerisinde her toplum, yasanan gelismelerden etkilenmis ve buna paralel olarak, farklı egilimler içerisine girmistir. Bu süreç içerisinde, toplumlarda ilerlemeler görüldügü gibi, gerilemelerde görülmüs; bu durumlar karsısında kayıtsız kalınmamıs ve bir takım çözüm önerileri gelistirilmistir. Böyle bir durumda olan ve ayakta kalabilmek için mücadele eden son dönem Osmanlı Devleti yönetimi, içinde bulundugu durumdan sıyrılabilmek ve yeniden canlanabilmek için çesitli formüller aramıs ve o dönem aydınlarından hizmet beklemistir. Sunulan çözüm önerilerinin en basında Batılılasma ve modernlesme fikirleri yer almıs, toplumun ancak Batı gibi olmasıyla ihya olunacagı savunulmustur. Ancak döneminin en önemli ilim adamı sayabilecegimiz Mehmet Akif, bu ıslah ve ihya çalısmalarında Batı gibi olmanın gerekmedigini, Batı’nın yalnızca ilim ve tekniginin alınmasını, kültürünün ise kendinde kalmasını savunmustur. Aynı zamanda kendi toplumumuzda ve sosyal kurumlarımızda görülmeye baslayan çözülme ve yozlasmaların bir an evvel durdurulmasını, suursuz hareketlerin terk edilmesini ister. Batılılasma ve modernlesmeyi ise kendi perspektifinden degerlendirmeye alarak milletin aleyhine olabilecek her türlü tehlikeden uzak kalınmasını öngörür.

Anahtar kelimeler :
Özet İngilizce :

Date of developments within the process, each community and in parallel, has entered into different trends. In this process, as can be seen, progress in societies, stayed back, too; This was not indifferent in the face of situations, and a number of solutions have been developed. In such a case and the struggle to survive in the last period of the Ottoman Empire management, various formulas to get the situation on. At the top of the Westernization and modernization ideas presented recommendations for the solution, such as has been said, including being used however, Western society. But the most significant scholarly man of the foremost innovators of Mehmet Akif, this being required, such as in the work of the Western
reclamation and enliven the West's only knowledge and technique is to remain in its receipt, culture. At the same time starting their own social institutions in our society and to stop seeing the gap as soon as possible. Westernization and modernization from the perspective of their own assessment on the nation to stay away from danger at the expense of all.

Anahtar kelimeler :
Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :