Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Akademik Bakış - Uluslararası Hakemli Sosyal Bilimler Dergisi

Yıl 2012 , Cilt , Sayı 33

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Propaganda ve islamofobi'nin ingiliz kitle iletişim araçlarindan yansimalari

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Fırat Üniversitesi1
Görüntülenme :
966
DOI :
Özet Türkçe :

New-York’daki Dünya Ticaret Merkezi’ne 11 Eylül 2001’de yapılan saldırıyla
birlikte Amerika Birleşik Devletleri’nde İslam korkusu yükselmeye başlamıştır. Bu saldırının hemen arkasından gelen 15 ve 20 Kasım 2003’de İstanbul, 11 Mart 2004’de Madrid ve 7 Temmuz 2005’de Londra’da meydana gelen El-Kaide terör örgütü saldırıları da ABD’de yükselen İslam korkusunun Avrupa’da da hak kazanmasına yol açtı. Bu korku medyanın da kışkırtması ile tüm dünyada yaşayan Müslümanların kötü imaj kazanmalarına neden oldu. Müslümanlar ile yapılan yayınların bir kısmı propaganda niteliğinde olmuştur. Propaganda bireyler ve gruplar aracılığıyla diğer grupların kanılarını, görüşlerini ve davranışlarını iletişim araçlarını kullanarak propaganda yapıcının istekleri doğrultusunda etkileme, değiştirme veya kontrol altında tutmaya yönelik bilinçli bir davranıştır. Bu bağlamda bir eylemin propaganda olarak nitelenebilmesi için kanı ve görüşleri denetlemeye yönelik bilinçli bir davranışın söz konusu olması gerekir. Tanımdan da anlaşılacağı gibi medya organları gerçek ancak kısıtlı bir gruba bağlanabilecek bir olgunun genele yayılmasında etkin rol oynayabilir.

Anahtar kelimeler :
Özet İngilizce :

Islamophobia considerable increased among the United State of America after the
attacks to New-York World Trade Center on 2001 September 11st. The following attacks of El-Kaide terrorist organization, happened in Istanbul (2003, November 15 – 20), Madrid (2004, March 11) and London (2005, July 7) caused the Islamic phobia that was increased in the USA to take place also in the Europe. This phobia, together with the provocation of media caused the Muslims living all over the world gained a bad public opinion. Some of the publications which were made with the Muslims are propagandas. Propaganda is a conscious behavior of individuals and groups that aims to effect, change and to take under control of others point of views, opinions, persuasion and behaviors in line with the propaganda makers’ whishes using communication tools. Thus, the action must include conscious behaviors in
order to audit someone’s persuasion and opinion to be qualified as “propaganda”. As it is seen from above descriptions media can play an efficient role in dissemination of a real but limited fact to a wider / overall area.

 

Anahtar kelimeler :
Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :