Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Akademik Bakış - Uluslararası Hakemli Sosyal Bilimler Dergisi

Yıl 2013 , Cilt , Sayı 37

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

öğrencilerin yaşama alanlarinin atilganlik düzeylerindeki rolü: sivas merkez kampüs ve ilçe myo karşilaştirmasi

Yazar kurumları :
Cumhuriyet Üniversitesi1
Görüntülenme :
822
DOI :
Özet Türkçe :

Üniversite eğitimi, ülkemizde ilköğretim ile başlayan eğitim- öğretim hayatının son ancak sonu olmayan aşamasıdır. İlköğretim ve liseden sonra uygulanan bir sınav aracılığı ile yerleştirilen öğrenciler 2 yıl ya da 4 yıl süren eğitimin arkasından yüksek lisans ve doktora ile yüksek öğrenime devam edebilmektedir. Hem başlangıcının hem de eğitime devam etmenin zor ve çetrefilli olduğu yükseköğrenim süreci bittikten sonra da bazı sıkıntıları barındırmaktadır. ÖSS ile bir programa yerleşmek ile başlayan ve diplomayı alarak iş dünyasında yer edinmeye çalışmakla devam eden bir döngüdür. Ülke coğrafyası üzerinde büyükşehir, il ve ilçe merkezlerinde yapılandırılmış olan üniversite binaları ve sosyal ortamları içeren bu süreçle ilgili yaşanan sıkıntılar bu çalışmanın temelidir. Tercih döneminden sonra yerleştikleri üniversite kampüslerinin olduğu şehirlere giderek, öğrenim sürdükleri süre zarfında ilgili yerlerde kalan öğrencilerin sosyal ortamları ve bu ortamların başarı performanslarına etkisi konusunda uygulamalı bir çalışma kurgulanmıştır. Taşra üniversitelerinden biri olan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi merkez kampüs ile merkeze en uzak ilçede bulunan Divriği Meslek Yüksek Okulu öğrencileri üzerinde yapılacak uygulama ile bir karşılaştırmaya gidilecektir. Rathuss’ un Atılganlık Envanteri kullanılarak yapılan ölçüm öğrencilerin demografik özellikleri açısından test edilerek bir sonuca ulaşılacaktır.
Çalışmanın sonunda sosyal yaşama alanlarının ve öğrencilerin psikolojik durumlarının üniversite eğitimi sürecindeki rolü hakkında çeşitli bulgular üzerinden birtakım öneriler geliştirilecektir.

Özet İngilizce :

Universityeducationin our country, starts with primary schooleducationbut it is not final step. after primary and high school the students who comes for two or four years with an exam and they continue master’s degree. The university education which is a difficult process includes several problems after it finished. It is a process which starts with a programme by OSS and finishes with finding a job. On countrygeography , there are a lot of university buildings which includes different social matters and the basic of this study is about these matters and structures. After preferred term, the student must go to different cities for education and they must live in these cities during the university education. So this study is edited as anapplication for performances and social lives of students. For this study, a comparison research will be done between the students who live at central and at town, these students are at one of the provincial universities Cumhuriyet University. A result will be reached by using the with Rathuss Assertiveness Inventoryofdemographiccharacteristics of measuringstudents. At the endof the study, some suggestions will be developed about areas of social life and psychological status of students in the process of university education.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :