Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Akademik Bakış - Uluslararası Hakemli Sosyal Bilimler Dergisi

Yıl 2008 , Cilt , Sayı 14

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Gri ilişki çözümlemesi ve ridit çözümlemesi kullanilarak üniversite öğrencilerinin çeşitli kaygilarinin değerlendirilmesi

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İstatistik Bölümü1
Görüntülenme :
1105
DOI :
Özet Türkçe :

Bu çalışmada, Likert ölçekli anketlerden elde edilen verilerin çözümlemesinde kullanılabilen iki çözümleme yöntemi, ‘‘Gri ilişki çözümlemesi’’ ve ‘‘Ridit çözümlemesi’’ ele alınmıştır. Üniversite öğrencilerinin geleceklerini ilgilendiren çeşitli konulardaki tutum, algı, değer yargısı, bilgi ve davranış değişikliklerine ilişkin veri, uygulama amacıyla, derlenmiştir. Verilerinin çözümlemesi her iki teknikle yapılmış ve elde edilen sonuçların bir birinden çok farklı olmadığı görülmüştür.

Özet İngilizce :

In this study, to takes up two analysis methods, ‘‘Grey Relationship Analysis” and ‘‘Ridit Analysis”, which can be used data from Likert scale surveys. Gathered data for application, connected with University students future to concern various topics on attitudes, perceptions, values, knowledge ve behaviour changes. Data analysis made applying each two methods and the results are very much consistent with each other.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :