Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Akademik Bakış - Uluslararası Hakemli Sosyal Bilimler Dergisi

Yıl 2012 , Cilt , Sayı 28

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Great film scenes and moments

Yazar kurumları :
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü1, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü2
Görüntülenme :
835
DOI :
Özet Türkçe :

Cinema, consumed as an industrial work today is a brunch of art most effected by technology. Defining cinema as 'visual art', some visions become permanant almost for everyone. In this point of view, if we ask what 'great film scene-great film moment' or 'great, memorable and defining film moment' is, we can see that in cinema history, there are literally hundreds and hundreds of 'memorable moments and scenes' fabled, from a wide range of films. They are our memories from the segments of films which has achieved a life of their own. They compel us to remember and relive the moment, either with fondness or with fear. For example, the screeching of violins before Marion Crane was stabbed to death in the shower scene in Psycho. These are memorable, defining film moments and some of them are the all-time best scenes or images in motion pictures, a tribute to the stars and scenarios that have made an indelible imprint upon our memories, and and they have become never to be forgotten. In this study these unforgettable, great scenes and moments are researched.

Özet İngilizce :

Sinema günümüzde özellikle teknoloji etkisinde, sanatın bir dalı olarak ve aynı zamanda endüstriyel bir ürün gibi tüketilmektedir. Ancak sinemayı "görsel" bir sanat olarak kabul ettiğimizde sinema tarihindeki bazı görüntülerin herkes için kalıcı hale geldiği görülmektedir. Bu noktadan hareketle, 'muhteşem film sahnesi-anı' ya da 'muhteşem, unutulmaz ve belirleyici film sahnesi-anı' nedir diye sorulduğunda, sinema tarihinde unutulmaz anlar ve sahneler olarak anlatılan yüzlerce yazılı öykü ile karşılaşılmaktadır. Bunlar kendi yaşamlarımızdan anlarmış gibi anılarımızda yer etmiş olan film sekanslarıdır. Bu görüntüler bizi, gerek sevgi gerekse korku ile o anı hatırlamaya ve yeniden yaşamaya zorlamaktadır. Örneğin, Psycho filmindeki Marion Crane'nin duşta bıçaklanarak ölmesinden önce duyulan kemanların çığlıkları. Bunlar unutulmaz film anları ve bazıları da tüm zamanların en iyi sahne veya görüntüleridir, yarattıkları yıldızlarla ve sahip oldukları senaryolarla unutulmayacak şekilde hafızalarımıza kazınmışlardır ve böylece unutulmaz olmuşlardır. Bu çalışmada bu unutulmaz sahneler ve anlar araştırılmıştır.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :