Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Akademik Bakış - Uluslararası Hakemli Sosyal Bilimler Dergisi

Yıl 2012 , Cilt , Sayı 31

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Eğitimin siyasal sosyalleştirme işlevi: cumhuriyet dönemi ilk sosyoloji öğretim programi ve ders kitaplarinda siyasal sosyalleştirme

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi1
Görüntülenme :
817
DOI :
Özet Türkçe :

Bu çalışmada ülkemizde 1924 yılında geliştirilen ve uygulanan ilk sosyoloji dersi öğretim programı ve bu program doğrultusunda Mehmet İzzet tarafından yazılan “Lise İçtimaiyat” ders kitabının içeriği vatandaş yetiştirmeye yönelik siyasal işlev açısından analiz edilmiştir. Cumhuriyetin kuruluşu sürecindeki toplumsal, siyasal değişiklikler, reformlar, öğretim programı ve ders kitabında açık bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Özellikle millet – milliyetçilik, devlet - vatandaş kavramları, sosyal alanda yapılan değişikliklere yapılan vurgu, aile yapısı, kadının sosyal statüsü gibi konular sosyolojik olmaktan çok siyasal içeriği ile dikkat çekmektedir.

Özet İngilizce :

 In this study, the first sociology curriculum, which was developed in 1924 and the course book, “İçtimaiyat”, written according to this curriculums content by Mehmet Izzet, was analysed from the viewpoint of its political content. In the foundation process of Republic, there is a significant content about political social changes and reforms. Particularly, there is an important content about nation – nationalism, state – citizen, family, the social status of woman ect. This is a political content more than a scientific, sociological content.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :