Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Akademik Bakış - Uluslararası Hakemli Sosyal Bilimler Dergisi

Yıl 2012 , Cilt , Sayı 33

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Ankara-konya yüksek hizli tren projesi kapsaminda konya ili yolculuk zaman değeri

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Mevlana Kalkınma Ajansı1
Görüntülenme :
909
DOI :
Özet Türkçe :

Son yıllarda Türkiye’de büyük ulaştırma sektörü yatırım projeleri hayata geçirilmiştir.
Bundan sonra da bu yatırımların devam edeceği anlaşılmaktadır. İstanbul Boğazı Tüp Geçit (Marmaray) Projesi, Ankara-Eskişehir, Ankara- Konya, Ankara-İzmir, Ankara-Bursa vb Yüksek Hızlı Tren Projeleri, Gebze-İzmir Otoyolu, 3.Boğaz Köprüsü olarak bilinen Kuzey Marmara Otoyol Projesi ve Bölünmüş Yol Projeleri yapımı tamamlanmış veya yürütülmekte olan projelerden bazılarıdır. Bu projelerin hepsinin ortak özelliği; kullanılan kaynaklar açısından çok büyük ölçekli olmasıdır. Kamu kaynaklarının sınırlı olması kaynakların etkin ve verimli kullanımı zorunlu kılmaktadır.
Çalışmanın amacı; ülkemiz ulaştırma sektörü fizibilite analizlerinde önemli bir faktör konumundaki yolculuk zaman değerinin Konya ili temelinde belirlenmesidir. Yolculuk zaman değeri, yolcuların, birim seyahat süresi tasarrufuna biçtiği parasal değerdir. Bu değer kişisel olarak belirlenmekle birlikte araç içi zaman, araç dışı zaman, konfor ve güvenlik gibi birçok değişkenin, bileşkesi şeklinde oluşmaktadır.
Çalışmada Konya’da yaşayan nüfusun ortalama yolculuk zaman değerleri, mevcut karayolu ağı ve işletime girecek Konya-Ankara Yüksek Hızlı Tren Projesi temelinde ele alınmıştır. Parasal değerlerle ifade edilemeyen etkilerin modellenmesinde dünyada yaygın olarak bilinen ‘İfade Edilen Tercihler Yöntemi’ kullanılarak Konya nüfusunu temsil eden ve tesadüfi olarak seçilen bir örnekleme yönteminin gerektirdiği anketler tasarlanarak uygulanmıştır. Bu anketlerde elde edilen verilerin gelişmiş istatistiksel yöntemlerle analizi ile Konya nüfusunun farklı gruplarına ait yolculuk zaman değerleri tesbit edilmiştir.

Özet İngilizce :

Recently, many transportation investment projects have been implementing in Turkey. And, it seems they will continue to be implemented. Common characteristic of these projects is that they are all very big scale projects in cost. Since sound and realistic modelling directly affetcts the result of the appraisals, modelling of
the effects of transportation projects is the most critical step of the appraisal to use public resources efficiently. Aim of this study is to determine the passenger value of time(VoT) of Konya Province, one of the most inportant effects of the cost benefit analysis. Value of time is an economic value people put on unit time savings. It should be analyzed on the sample chosen for study area considering all of the characteristics of transportation mode and users. Passenger VoT of the people living in Konya has been analyzed in the context of competing modes. Stated preference concept, which is widely used in the world to monetize the effects
that cannot be expressed in monetary terms is used to design the questionnaire. They applied to a random sample chosen to represent Konya population.
Data obtained from the questionnaires have been analyzed using statistical methods and VoT of Konya population is determined.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :