Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Akademik Bakış - Uluslararası Hakemli Sosyal Bilimler Dergisi

Yıl 2011 , Cilt , Sayı 26

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Adana ili toptan sebze ve meyve fiyatlarının çeşitli faktörlere göre değerlendirilmesi

Yazar kurumları :
Çukurova Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi1, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi2, Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler3
Görüntülenme :
928
DOI :
Özet Türkçe :

Bu çalışmada, Adana ili Toptancı Sebze ve Meyve Hal Müdürlüğü'nde 2008 yılı süresince arz edilen seçilmiş bazı yaş sebze ve meyvelerin miktarları ile oluşan fiyatlar arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırma kapsamında 12 ürün ele alınmış olup bunlar, Adana ili Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Toptancı Sebze ve Meyve Hali bünyesinde işlem hacmi en yüksek ürünler olan sebzeler (domates, salatalık, kuru soğan, eski patates) meyveler (karpuz, kavun, beyaz üzüm, şeftali) ve turunçgil grubu olarak (greyfurt, çekirdekli mandalina, limon, yerli portakal) dır. Araştırmaya dahil edilen yaş meyve-sebze ve turunçgil miktarı, 2008 yılı Toptancı Hal'de arz edilen ve toplam miktarı 470.259.857 kg, toplam tutarı 146.389.456 TL olan 148 çeşit ürün içerisinde 300.962.525 kg ile % 64'lük, tutarda ise 78.919.216 TL ile %53'lük bir paya sahiptir. Seçilmiş her bir yaş sebze ve meyvenin toptancı haline arz edilen miktarı ile oluşan fiyatları arasındaki ilişkiler analiz edilerek; mevsimlik, aylık, haftalık ve günlük periyotlardaki fiyat oluşumunun yapısı incelenmiştir. Araştırmaya dahil edilen seçilmiş yaş sebze ve meyvelerde günlük, haftalık, aylık ve mevsimlik fiyat dalgalanmaları belirlenmiştir. Araştırma sonucunda ürünün birim fiyatının artması, ürünün üretim miktarını artırdığı, zaman ilerlemesi ürünün miktarı azalmaya neden olacağı saptanmıştır.

Anahtar kelimeler :
Özet İngilizce :

In this study, the relations among the prices and the amount of some fresh fruits and vegetables, which were presented by Adana city Wholesale Market for Fresh Fruits and Vegetables during the year 2008 were analyzed. 12 products are discussed within the scope of the study and they are vegetables (tomatoes, cucumber, onion, old potatoes), fruits (watermelon, melon, white grapes, peach) and citrus fruits (grapefruit, seed bearing mandarin, lemon, native orange) whose trading volume is the highest within Wholesale Market for Fresh Fruits and Vegetables connected to Adana City Metropolitan Municipality. The amount of fresh fruits-vegetables and citrus fruits included in the study has a proportion of 64% with 300.962.525 kg among 148 different products presented in Wholesale Market in 2008 whose total quantity is 470.259.857 kg and total amount is 146.389.456 TL and they have a proportion of 53% with 78.919.216 TL in amount. The relations between the amount of each fresh fruit and vegetable presented to Wholesale Market and formed prices were analyzed; the structure of price formation in seasonal, monthly, weekly and daily periods was assessed. Daily, weekly, monthly and seasonal price fluctuations were defined in selected fresh fruits and vegetables which were included in the study. Following the study, it is understood that an increase in the unit price of a product increases the production amount of product and elapsing time may cause a decrease in amount of product.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :