Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Akademik Bakış - Uluslararası Hakemli Sosyal Bilimler Dergisi

Yıl 2012 , Cilt , Sayı 33

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

12 haziran 2011 milletvekili genel seçimlerinde akp ve chp’nin ayni sorunlara yönelik reklamlarinin karşilaştirmali olarak incelenmesi

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Sakarya Üniversitesi1
Görüntülenme :
787
DOI :
Özet Türkçe :

Günümüzde kitle iletişim araçları, siyasal süreci etkileyerek dönüştürürler. Siyasal reklamlar da seçimler üzerinde önemli etkilerde bulunmaktadırlar. Bu etkilerden birisi ve belki de en önemlisi, siyasal bilgilerimizi ve inançlarımızı şekillendirmesidir. Siyasal gerçeklik, siyasal reklamlar aracılığıyla yeni anlamlar kazanarak tekrar üretilmektedir. Reklamlarda sunulan farklı anlamların belirlenmesinde göstergebilimin yardımına başvurulur. Bu makalede de 2011 Milletvekili Genel Seçimlerinde AKP ve CHP’nin açık hava (outdoor) reklamları vasıtasıyla aynı sorunlar karşısında ürettikleri farklı anlamlar araştırılacaktır.

Özet İngilizce :

Nowadays, mass media transform political process by affecting it. Political advertisings also have important effects over elections. One of these effects, maybe the most important one, is shaping our political information and belief. Political reality is reproduced by political advertisings with gaining new meanings. In order to define the different meanings that are presented in the advertisings, semiotics is used. In this article, during 2011 Parliamentary Elections, Justice and Development Party and Republican People’s Party’s productions about different meanings against same problems by the outdoor advertisings, will be studied.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :