Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Akademik Bakış - Uluslararası Hakemli Sosyal Bilimler Dergisi

Yıl 2013 , Cilt , Sayı 36

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Türkiye cumhuriyeti üniversitelerinde türk dünyasi ülkelerine yönelik olarak yönetim ve organizasyon alaninda yazilan lisansüstü tezlerinin genel bir değerlendirilmesi

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Trakya Üniversitesi1
Görüntülenme :
932
DOI :
Özet Türkçe :

Gerçekleştirilen bu çalışmada öncelikle, yönetim ve organizasyon kavramı temel perspektifi ile irdelenmiştir. Bu kapsamda, insan kaynakları yönetimi, örgütsel davranış, stratejik yönetim ve örgüt teorisi konuları kısaca açıklanmıştır. Daha sonra ikinci olarak ise, Türkiye Cumhuriyeti üniversitelerinde Türk Dünyası ülkelerine yönelik olarak yönetim ve organizasyon alanında yazılmış lisansüstü tezler değerlendirilmiştir. Ulaşılan yönetim ve organizasyon alanındaki 27 teze ilişkin detaylı bir değerlendirme gerçekleştirilmiştir. Bu sayede, Türk Dünyası Ülkelerindeki yönetim ve organizasyon alanındaki gelişmelere ilişkin hem bir fikir elde edilmiş hem de Türkiye Cumhuriyeti üniversitelerindeki Türk Dünyası ülkelerine yönelik olarak yazılmış yönetim ve organizasyon alanındaki lisansüstü tezlerin nasıl şekillendiği ortaya koyulmuştur.

Özet İngilizce :

In this study carried out, primarily, the main perspective of the concept of management and organization is thoroughly examined. In this context, the topics of human resources management, organizational behavior, strategic management and organization theory are briefly explained. Then, secondly, the graduate theses written in the field of management and organization aimed at Turkish World Countries in the universities of the Republic of Turkey are evaluated. A detailed evaluation related to twenty-seven theses is carried out concerning the field of management and organization achieved. Thus, the idea is obtained by regarding the developments in the field of management and organization in Turkish World Countries, along with the revelation on the shapes of the graduate theses written in the field of management and organization aimed at Turkish World Countries in the universities of the Republic of Turkey.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :