Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Akademik Bakış - Uluslararası Hakemli Sosyal Bilimler Dergisi

Yıl 2013 , Cilt , Sayı 37

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Dünyanin kahveleri, kahvelerin dünyasi toplumsal değişimin bir aynasi olarak “kahvehane”den “starbucks”a, “starbucks”tan da “kahve dünyasi”na geçiş

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Fatih Üniversitesi1, İstanbul Üniversitesi2
Görüntülenme :
948
DOI :
Özet Türkçe :

Bu çalışmada öncelikle toplumsal değişimin tanımı ve temel nitelikleri ortaya konmuş, bu tanım bağlamında Kahvehane’lerden Starbucks’a oradan da Kahve Dünyası’na toplumsal değişimin izleri incelenmiştir. Bu mekânların fiziksel özellikleri, devamlı müşterilerinin kullandıkları dil ve bu mekânlarda sunulan hizmetler karşılaştırılarak halk kültürünün gelişimi ve değişimi izlenmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak bu üç mekan içerisinden Kahve Dünyası’nın tüm bu özellikleri taşıyan, geleneksel ve moderni buluşturan mekanlar olduğu anlaşılmıştır. Günümüz halk kültürü ve hayatı içerisinde hızla artan bilinirliği de bu bağlamda değerlendirilmiştir.

Özet İngilizce :

In this paper, the definition and the characteristics of social change has been asserted at first and then in the lights of these definitions the tracks of change from Kahvehane to Starbucks and Strabucks to Kahve Dünyası have been followed. So as to monitor the change and improvement of Folk Culture the physical atmosphere in these places , their usual customers and their language and also what is served in these places have been compared. Consequently, Kahve Dünyası has been ascertained as a place that combines all traditional and Modern features of a Kahve culture in Turkey. Its recent fame and popularity has also been reviewed in this sense.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :