Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Ajit-e Bilişim Teknolojileri Akademik Dergisi

Yıl 2011 , Cilt 2 , Sayı 4

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Bilgi yönetimi, bilginin toplumsallaştırılması ve bir toplumsal bellek projesi olarak “index periyodik yayınlar veritabanı” üzerine bir inceleme

Yazar kurumları :
Marmara Üniversitesi1
Görüntülenme :
657
DOI :
Özet Türkçe :

1995 yılında, ülkemizde bir bilgi yönetim projesi olarak Index Periyodik Yayınlar Veritabanı projesi hayata geçirilmiştir. Söz konusu proje, hayata geçirildiği tarih itibariyle kendi alanında dünyada ilk kez gerçekleştirilen bir çalışmadır. Yıl bazında, ülkemizde yayımlanan 2.230 adet periyodik yayını ilişkisel bir veritabanı üzerinde ve dokuz ayrı kategori de indeksleyerek ve veritabanı arkasına periyodik yayınların resim formatında orijinal sayfalarını ekleyerek büyük ve önemli bir elektronik arşiv yaratılmıştır. Ayrıca, arama kriterlerinin arkasına (kelime arama, konu / alt konu arama gibi) reklamlar alınarak, interaktif reklam yayıncılığı alanında da bir ilk çalışmayı gerçekleştirilmiştir. Proje bu yanı ile bir bilgi yönetim projesidir. Diğer tarafıyla da yıllar itibariyle devam edecek sürekli bir çalışma olması itibariyle de, medya da yer alan haber, bilgi ve görselleri de indekslemesiyle ve toplumsallaştırmasıyla da toplumsal bellek oluşumuna katkı sağlayan önemli bir sosyal bir projedir. Çalışmamızda gerek yönetim bilimi gerekse bilgi sosyolojisi kavramları ile Index Periyodik Yayınlar Veritabanı projesi kuramsal ve yapısal olarak incelenmiştir. Projeyi incelememizi gerektiren önemli unsurlardan biri, Index Periyodik Yayınlar Veritabanı projesinin son 15-20 yılda gelişen ve farklılaşan toplumsal / örgütsel gereksinimleri ve bilgi yönetimi alanında ki gelişmeleri çok önceden görerek ülkemizde hazırlanmış bir proje olmasıdır.

Özet İngilizce :

Index Periodicals Database project has been put into practice in 1995 as an information management project in Turkey. The subject project was the worldwide first in its field at that time. An extensive and significant electronic archive has been created by indexing 2230 periodicals published yearly in our country on a relational database and nine different categories, and by attaching the original periodicals in page-image format. Moreover, it has been a pioneer in advertisement publishing by having related advertisements following the search criterion (as word searches or theme/subtheme searches). This project is an information management project in this respect. On the other hand it is a social project that supplements the social memory by indexing and so socializing the information, the news and the visual materials taking place in the media as being a study meant to be continuing. Both sociology of information and management science concepts and the Index Periodicals Database project have been examined theoretically and structurally through this study. One of the essential factors of the Index Periodicals Database project to be examined is that it is a project prepared in Turkey as a result of the prediction of the developments in information management and social/organizational requirements which have grown and varied in the last 15-20 years.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :