Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Ahmet Kelesoglu Education Faculty (AKEF) JOURNAL

Yıl 2009 , Cilt , Sayı 27

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Yer yüzey sıcaklığının price–1984 algoritmasına bağlı hesaplaması

Yazar kurumları :
75.Yıl Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi1, Çukurova Üniversitesi, Karaisalı Meslek Yüksek Okulu2, Selçuk Üniversitesi, Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi, Fizik Bölümü3
Görüntülenme :
679
DOI :
Özet Türkçe :

Yer yüzey sıcaklığı, atmosfer sistemindeki enerji ve su döngüsü için anlamlı bir parametredir. Bu nedenle yer ve uydu verileri kullanılarak yer yüzey sıcaklığını belirlemek için çeşitli algoritmalar geliştirilmiştir. Bu çalışmada NOAAAVHRR uydu verileri kullanılarak Price–1984 algoritmasına göre yer yüzey sıcaklığı hesaplanmış ve sonuçlar yer değerleri ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma neticeleri, NOAA-AVHRR uydu verileri kullanılarak yer yüzey sıcaklığının çok yüksek doğrulukla hesaplanabileceğini göstermiştir.

Özet İngilizce :

Land surface temperature is a significant parameter for energy and water cycle in the atmosphere system. For that reason, different algorithms have been developed for determining the land surface temperature by using land and satellite data. In this study, land surface temperature was calculated by the Price- 1984 algorithm by using NOAA-AVHRR satellite data and results were compared with land values. The results of the comparison have shown that land surface temperature can be calculated with a very high accuracy by using NOAA-AVHRR satellite data.

Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :