Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Ahmet Kelesoglu Education Faculty (AKEF) JOURNAL

Yıl 2011 , Cilt , Sayı 31

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

üstbiliş ve bilgisayar öğretimi

Yazar kurumları :
Selçuk Üniversitesi, Ereğli Eğitim Fakültesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü1, Selçuk Üniversitesi, Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi
Görüntülenme :
698
DOI :
Özet Türkçe :

Üstbiliş (metacognition), birçok bilim adamı tarafından bulanık (fuzzy) olarak bahsedilen ve oldukça geniş anlamları olan bir yapıdır. Anlaşılması oldukça zor olan bu yapının iç yüzüne ulaşmak için 30 yıldan fazladır birçok araştırma yürütülmüş ve halen de yürütülmektedir. Derleme türündeki bu çalışmada, öncelikle ilgili alanyazına dayalı olarak üstbiliş kavramının kuramsal ve öğretimsel yapısının ortaya koyulması amaçlanmıştır. Daha sonra bilgisayar öğretiminde, bilgisayar destekli öğretimde ve hipermedya öğrenme ortamlarında üstbilişin etkilerinin araştırıldığı çalışmalar incelenmiştir. Son olarak da sınıflarda üstbilşin geliştirilmesine yönelik bazı öneriler sunulmuştur.

Özet İngilizce :

Mentioned as fuzzy by many scientists, metacognition is a term that has a wide range of meanings. Much research has been conducted on this complex subject for more than 30 years. In this review study, theoretical and instructional structure of metacognition is introduced primarily based on the relevant literature. Then, research analyzing the effects of metacognition on computer teaching, computer assisted instruction and hypermedia learning environments is reviewed. Finally, some suggestions are provided for the development of metacognition in classroom settings.

Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :