Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Ahmet Kelesoglu Education Faculty (AKEF) JOURNAL

Yıl 2009 , Cilt , Sayı 27

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

öğretmen adaylarının küresel isınmaya bakış açısı

Yazar kurumları :
Amasya Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, İlköğretim Bölümü1, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Eğitim Bilimleri Bölümü2
Görüntülenme :
882
DOI :
Özet Türkçe :

Bu çalışmada yüzyılın en önemli sorunu olan küresel ısınma ve bu olaydan kaynaklanan iklim değişikliği konularına öğretmen adaylarının bakış açıları incelenmiştir. Bu araştırmanın denekleri Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümünde öğrenim gören 220 öğrencidir. Öğretmen adaylarının küresel ısınma hakkındaki fikirleri, cevaplandırdıkları 36 maddelik bir anket çalışması sonucuna göre tartışılarak değerlendirilmiştir. Neticede öğretmen adaylarının küresel ısınma hakkında oldukça fazla bilgi sahibi oldukları gözlemlenmiştir. Ancak bu durum asla yeterli görülmemeli gelecek nesillere de yaşanabilir bir dünya bırakabilmek için geleceğimizin teminatı olan öğretmen adayları, davranış değişikliği de yaratan bir çevre eğitimi kapsamında eğitilmelidir.

Özet İngilizce :

In this study, it is aimed to examine the opinions of prospective teachers about global warming, the utmost problem of this century and the climate change sourced from it. The sample of the study consists of 220 students attending to primary school Department of Education Faculty in Ondokuz Mayıs University. The opinions of the prospective teachers about global warming were evaluated relating to the questionaire contained 36 questions. It is observed that prospective teachers have adequate knowledge about global warming. We should not satisfy with this result. To leave a more pleasent world for the future generations the prospective teachers should be trained in an environment education concept creating change in their behaviours.

Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :