Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Ahmet Kelesoglu Education Faculty (AKEF) JOURNAL

Yıl 2010 , Cilt , Sayı 30

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Kinematik konusuna ait problemlerin çözümüne grafik materyallerin etkisi

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Ü. A. K. Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Fen Bilgisi Eğitimi A. D.1, S. Ü. A. K. Eğitim Fakültesi Ortaöğretim Bölümü Fizik Eğitimi A. D.2
Görüntülenme :
613
DOI :
Özet Türkçe :

Bu çalışmada, grafik materyaller ve kinematik konusu hakkında literatür taraması yapılarak kinematik konusunda, grafik materyaller yardımlı ve düz metinli sorular hazırlanmıştır. Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Ortaöğretim Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji Anabilim Dalları'nın 1. sınıflarındaki 119 öğrenciye uygulanmıştır. Kinematik konusuna ait problemlerin çözümüne grafik materyallerin etkisi araştırılmıştır. Grafikli ve düz metinli sorulardan elde edilen veriler SPSS (Statistical Social Science for Package Program) ile değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sonucunda; grafik materyaller ile hareket konusu öğretildiği zaman, öğrencilerin konuyu daha iyi kavradıkları, dolayısı ile de soruları daha kolay ve daha çabuk çözdükleri tespit edilmiştir. Sonuç olarak öğrenciler, grafik materyallerle hazırlanan soruları çözmede, düz anlatım sorularını çözmeden daha başarılı olmuşlardır.

Özet İngilizce :

In this study, a review of literature about graphical materials and kinematics was done. Preparing traditional questions supported by graphical materials on kinematics that applied to 119 first year's students at secondary education mathmatics department, and physics, chemistry and biology departments at Selcuk University Educational Faculty. The effect of graphical materials on problem solving of kinematics were searched. The data obtained from traditional questions and graphical questions were evaluated by using SPSS (Statistical Social Science for Package Program). At the end of this evaluation, it is obvious that if kinematics are taught with graphical materials, students can learn the subject better, thus, they solve the questions easierly and more rapidly. As a result, the students were more successful to solve the questions with graphical materials than traditional questions.

Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :