Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Ahmet Kelesoglu Education Faculty (AKEF) JOURNAL

Yıl 2009 , Cilt , Sayı 28

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Eğitimde okulöncesi yaratıcılığın ve oyunun önemi

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Kırıkkale Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü1, Kırıkkale Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, İlköğretim Bölümü2
Görüntülenme :
983
DOI :
Özet Türkçe :

Bu makalede, eğitim sürecinde yaratıcılık ve oyunun önemine dikkat çekilmiştir. Günümüz toplumunda ve eğitim sistemlerinde yaratıcılık son derece önemli bir beceri olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaratıcılık her bireyde bulunabilen bir beceridir. Ancak bu beceri kişiden kişiye farklılık gösterir. Yaratıcılık bireyin yaşamının ve eğitim sürecinin ilk yıllarında oldukça yoğun bir şekilde görülmektedir. Toplumun gelişmesinde itici güce sahip olan bireylerdeki bu becerinin geliştirilmesi için yaşamın ilk yıllarında ve eğitim sürecinde bu beceriye gereken önem verilmelidir. Oyun ise bilişsel gelişim ve bilişsel gelişim süreci içinde yaratıcılığı ön plana çıkarmada önemli bir yere sahiptir. Bu bağlamda hazırlanan makalede; yaratıcılık, yaratıcılığın önemi, oyun, oyunun eğitim sürecindeki önemi ile eğitim sürecinde yaratıcılık ve oyunun önemine yer verilmiştir.

Özet İngilizce :

In this study, the importance of creativity and game in educational process is considered. In today's society, creativity in educational systems is noticed as an outstanding skill. Creativity is a skill found at each individual. But this skill differs at each individual. Creativity is seen extensively during the early years of individual's own life and school life. This skill must be highlighted during the early childhood and education life in order to improve such a skill which is essential in the development of society. As for game, it has an important role in cognitive development and show the basic place of creativity in cognitive development. Considering this, in the study creativity, importance of creativity, game, importance of game in educational process and importance of creativity and game in education are mentioned.

Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :