Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi

Yıl 2006 , Cilt 8 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Mesleki müzik okullarındaki orkestra derslerinde orkestra düzenlemeleri yapılmış halk ezgilerinin kullanılabilirliğine yönelik öğretmen ve öğrenci tutumları

Yazar kurumları :
Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü1
Görüntülenme :
772
DOI :
Özet Türkçe :

Ülkemizdeki mesleki müzik okullarında orkestra derslerini yürüten ögretmenler ve dersleri alan ögrenciler için orkestra düzenlemeleri yapılmıs halk ezgileri büyük önem tasımaktadır. Bununla birlikte bu eserlerin yeterliligi ve nitelikleri üzerine farklı görüslerin de oldugu bir gerçektir. Bu arastırma; mesleki müzik okullarındaki orkestra derslerinde orkestra düzenlemeleri yapılmıs halk ezgilerinin kullanılabilirligine yönelik ögretmen ve ögrenci tutumlarının belirlenmesi, belirlenen tutumların yorumlanarak bu tür çalısmaların yaygınlastırılması için öneriler gelistirmek amacıyla hazırlanmıstır. Arastırmanın sonunda ögretmen ve ögrencilerin orkestra düzenlemeleri yapılmıs halk ezgilerine deger verdikleri ve bu tür çalısmaların çogalması gerektigi anlasılmıstır.

Anahtar kelimeler :
Özet İngilizce :

In our country, folk music songs whose orchestra arrangements have been made are very important for the teachers and students of vacatıonal school of art. Moreover, it is true that there are different opinions about the quality of these songs. This study aims to determine the attitudes of the teachers and the students towards the folk songs, whose orchestra arrangements have been made, in orchestra classes in vacational schools of art, to provide with suggestions to increase such studies by commenting on these determined attitudes. Consequently,at the and of the research, it is understood that students and teachers appreciate the folk songs whose orchestra arrangements have been made, and thus these kinds of studies should be carried out more often.

Anahtar kelimeler :
Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :