Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Afyon Kocatepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dergisi

Yıl 2012 , Cilt 14 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Yatırım ve düzenleme ikilemi: yeni nesil telekomünikasyon şebekelerine erişim fiyatının belirlenmesinde reel opsiyon yaklaşımı

Yazar kurumları :
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 1, Rekabet Kurumu2
Görüntülenme :
725
DOI :
Özet Türkçe :

Yatırım ve düzenlemeler arasındaki ilişki ekonomi literatüründe önemli bir yere sahiptir. Konu, şebeke endüstrileri bakımından, özellikle pazara yeni girişlerin düzenlenmesi noktasında daha da önem kazanmaktadır. Hizmet ve şebeke esaslı rekabet olarak adlandırılabilecek iki temel politika aracının birlikte uygulanmaya çalışılması, düzenlemelerin zorluğunu net bir biçimde ortaya koymaktadır. Bu durumda her ne kadar, şebekelerin pazara yeni giren firmalara kullandırılması yaygın bir biçimde kabul görmekle birlikte, erişim ve/veya arabağlantı koşulları ve fiyatının ne olması gerektiği halen ciddi bir tartışma konusudur. Tartışmalar, telekomünikasyon sektörü özelinde yeni nesil şebeke yatırımlarına duyulan ihtiyaç nedeniyle yeniden güncel hale gelmiştir.

Özet İngilizce :

A relationship between investment and regulation is one of the most controversial issues in economic literature. This topic is more important for network industries especially for market entry regulation. In general, while applying service-based competition policy, regulators try to enhance facility-based competition at the same time. Although the access by the new entrants to the incumbent's network is commonly accepted, the main question remains what the access price should be. This debate is still alive because of the emergence of the next generation networks.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :