Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Afyon Kocatepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dergisi

Yıl 2006 , Cilt 8 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Pamukkale üniversitesi iibf öğrencilerinin kariyer planları ve sosyotropi-otonomi kişilik özelliklerine ilişkin bir araştırma

Yazar kurumları :
Pamukkale Üniversitesi1
Görüntülenme :
801
DOI :
Özet Türkçe :

Bu çalışmada Pamukkale Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde öğrenim gören İşletme, İktisat, Kamu Yönetimi ve Maliye Bölümündeki üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerinin kariyer planları ve kişilik özellikleri ve bunlar arasındaki ilişki belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca bu çalışmada Sosyotropi ve otonomi ölçeğinin boyutları arasındaki korelasyonlar araştırılmıştır. Bay ve bayan öğrenciler arasında kişilik özellikleri bakımından birtakım farklılıklar söz konusu olmasına rağmen cinsiyet değişkeni açısından kariyer planları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Öğrencilerin gelir durumları, bölümleri ve kardeş sayıları açısından bir takım farklılıklar söz konusudur.

Özet İngilizce :

In this study, determining the differences between career planning and individual attitudes towards 3rd and 4th class students which are educating department of Business, Economics, Public Management and Public Finance in Faculty of Economics and Administrative Sciences in Pamukkale University. In addition, this study examined the correlations between sociotropy and autonomy dimensions. Despite found some significant differences personality traits of the male and female students, there is no evident for career planning’s differences. The results showed that there are some significant differences for student’s income, departments and number of brothers/sisters.

Anahtar kelimeler :
Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :