Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Afyon Kocatepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dergisi

Yıl 2006 , Cilt 8 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Menkul kıymet yatırım fonları performansının hayatta kalana bağlı yanlılığı:gelişmekte olan piyasa fonlarında türlere göre inceleme

Yazar kurumları :
Afyon Kocatepe Üniversitesi1
Görüntülenme :
729
DOI :
Özet Türkçe :

Yalnızca belirli bir süre hayatta kalan fonlar kullanılarak yapılan fon performansı ölçümleri sonucu ortaya çıkan yanlılık, gelişmekte olan piyasa fonları için daha önce incelenmemiştir. Bu çalışma, Türk menkul kıymet yatırım fonları performansının hayatta kalana bağlı yanlılığının boyutunu, fon türleri itibari ile incelemektedir. Bu amaçla, elle oluşturulan ve hem hayatta olan hem de sona eren fonlardan oluşan bir veri seti kullanılmıştır. Bulgulara göre, Türk menkul kıymet yatırım fon türlerinin yanlılıkları birbirinden farklıdır. Hisse senedi fonlarının yanlılığı, hem diğer türlerden, hem de gelişmiş piyasaların fonlarının yanlılıklarından daha yüksektir. Ancak hisse senedi fon türü de dâhil yanlılıklar, istatistikî olarak önemsizdir.

Özet İngilizce :

The bias that results from using only the returns of mutual funds that survived at least a certain period of time in performance measurement has not been examined before in an emerging market. This study examines the magnitude of the survivorship bias of Turkish mutual funds by fund categories. A uniqe data set that is hand collected and includes both live and defunct funds is used for that matter. The findings indicate that survivorship biases of Turkish mutual funds are different across categories. Equity funds have a higher survivorship bias than both all other categories, and those of mutual funds in developed markets. But the biases including that of equity funds are not statistically significant.

Anahtar kelimeler :
Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :