Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Adıyaman Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi

Yıl 2012 , Cilt , Sayı 9

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Kolektif işletme tiplerine tipik bir örnek: kibbutzlar

Yazar kurumları :
Marmara Üniversitesi Fen - Edebiyat Fakültesi Coğrafya Anabilim Dalı1, Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Coğrafya Anabilim Dalı2
Görüntülenme :
832
DOI :
Özet Türkçe :

Dünyanın farklı yerlerinde de örneklerine rastlanan kolektif işletme tiplerinden en uzun ömürlü ve en geniş katılımlı olanı İsrail'deki kibbutzlardır. Söz konusu bu yapıların bir asrı aşan geçmişi ve günümüzde birtakım değişikliklerle beraber hala önemini koruması kolektif işletmeler içerisinde kibbutzları ayrı bir yere koymaktadır. Başlangıçta tarım ağırlıklı bir iktisadi faaliyetin söz konusu olduğu kibbutzlarda ilerleyen yıllarda sanayi ve turizmde önemlerini artırmışlardır. Bununla birlikte entansif tarım uygulamalarıyla kibbutzlar dünyada az sayıdaki başarı örneklerinden birini teşkil ederek verimsiz çöl topraklarından en yüksek verimi elde etmeyi başarmış ve sadece bitkisel üretimde değil tarımın pek çok alanında büyük ilerleme kaydetmişlerdir. Bu çalışmada İsrail Devleti'nin kurulmasında da önemli bir yeri olan kibbutzlar beşeri ve iktisadi coğrafya kapsamında incelenerek geçmişten günümüze geçirdiği aşamalar ortaya konulmaya çalışılmıştır.

Özet İngilizce :

The Kibbutzim in Israel, the examples of which are found in different parts of the world, are the most long-lasting and the most well-attended type of collective enterprise. The history of these structures over a century and still protecting its significance with some changes today place a particular importance to kibbutz. While initially an agriculture-based economic activity is concerned, kibbutzim have increased their importance in industry and tourism later on. Besides, by their intensive farming practices they have managed to get the most out of unproductive desert lands and made a great progress not only in crop production but also in many areas of agriculture, constituting one of the few successful examples in the world. In this study, kibbutzim, which also have a great contribution to establish state of Israel , have been tried to be put forward by examining the developmental stages from past to present under the scope of human and economic geography.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :